De ce nu se mai aud boxele ca la inceput ?

Forum Dynacord Romania Forums Intrebari / Suport Tehnic De ce nu se mai aud boxele ca la inceput ?

Acest topic conține 2 replies, are 3 voices, și a fost creeat de catre  Claudiu 1 an, 1 lună în urmă.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author

Gabitza
    Participant

Salut, am 4 boxe care nu se mai aud ca la inceput. Le am de 9-10 ani.
    Se poate sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, sa pot sa le fac sa sune mai bine ?

Catalin
    Moderator

Salut
    Cauzele sunt multiple. Principala cauza este utilizarea lor necorespunzator, adica:
    -Fortarea topurilor pentru frecventele joase. Sunt foarte multi care au sisteme de sunet compuse numai din topuri fara basi. Folosirea topurilor si in scopul de a produce frecventele foarte joase(basi) cauzeaza, adica grabeste uzarea difuzorului de banda larga (medii-joase) si duce la scaderea performantelor acustice.
    Solutia exista si este de doua feluri:
    1.Sa nu lipseasca din componeta sistemelor audio BASII (asa completezi sunetul avand toata plaja de frecventa joase-medii-inalte).
    2.In functie de aplicatiile audio la care prestati, trebuie sa adaptezi Sistemele Audio prin completarea lor si prin reglaje. Exista reguli in ingineria audio care stabilesc ce echipamente trebuiesc folosite si cum. DE EXEMPLU – nu poti sa te duci cu 2-4 topuri sa prestezi la un eveniment de mare anvergura in saptiu deschis, daca acestea nu sunt proiectate pentru asemenea aplicatii!
    Revin la intrebare:
    Solutia pentru recuperarea performantelor acustice anterioare, pentru boxele dumneavoastra este sa faceti Rekone-Kit la difuzoare.

Claudiu
    Keymaster

Salut,

Ca orice produs, in timp uzura isi spune cuvantul, exact cum spune si Catalin, in functie de cum sunt folosite, se uzeaza mai repede sau nu. Intr-adevar solutia cea mai recomandata este Recone-Kit-ul.
    Recone Kit

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

Trebuie să te loghezi pentru a puta raspunde la acest topic.